13 kwietnia 2019 21:05 | Aktualności

Śladami legend wielickiej kopalni

Uczniowie klas 8d i 8e zwiedzali zabytkową kopalnię soli w Wieliczce.  Podczas podziemnej wyprawy poznali historię zabytkowej kopalni, której początki sięgają czasów średniowiecza. Dowiedzieli się jakie były tradycje i obyczaje wielickich górników. Uczniowie podążyli „Śladami legend wielickiej kopalni”. Podziwiali wspaniałe kaplice (wśród nich szczególnie tę poświęconą Świętej Kindze) zdobione rzeźbami, płaskorzeźbami oraz żyrandolami z soli, tajemnicze podziemne jeziora, starą drewnianą, oryginalną obudowę komór i wyrobisk, a także dawne narzędzia i ślady pracy górników. Poznali legendy, przekazywane z pokolenia na pokolenie, np. o Skarbniku, który czuwa nad losem solnego skarbu i o Świętej Kindze, która ów skarb na polskie ziemie sprowadziła, o ciężkiej pracy górników. Uczniowie mieli też okazję rywalizować pod okiem Skarbnika w konkurencjach związanych z dawnymi pracami górniczymi, np. toczenie bałwana czy budowa drewnianych konstrukcji. W nagrodę za trud połączony z zabawą, dobry duszek uraczył wszystkich słodkimi upominkami. Na koniec naszej przygody wyjechaliśmy windą na powierzchnię. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do domu.

Pobyt w kopalni okazał się interesującą lekcją oraz świetną zabawą.

Wycieczka była organizowana w ramach projektu „Żmigrodzkie szkoły na wysokim poziomie”, realizowanego przez Fundację „W drogę”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej - Europejskiego Funduszu Społecznego.

opiekunowie: Monika Cieśla, Weronika Surmań, Anna Wołoszyn

FOTOGRAFIE