AAA
Szkoła Podstawowa im. Bolesława Chrobrego w Żmigrodzie

Profilaktyka bezpieczeństwa

 Rok szkolny 2019 - 2020:

 

 

 

 

 

Rok szkolny 2018 - 2019:

 

WSZELKIE INFORMACJE, ZDJĘCIA, FILMY I PREZENTACJE ZDAJDUJĄ SIĘ NA STRONIE SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO! Barbara Robińska 

 

Pod adresem: https://sites.google.com/site/samorzaduczniowskispzmigrod/home/rok-szkolny-2018---2019/6-profilaktyka-i-zdrowie


Rok szkolny 2017 - 2018:

 

WSZELKIE INFORMACJE, ZDJĘCIA, FILMY I PREZENTACJE ZDAJDUJĄ SIĘ NA STRONIE SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO! Barbara Robińska

 

Pod adresem: https://sites.google.com/site/samorzaduczniowskispzmigrod/home/rok-szkolny-2017---2018/8-profilaktyka-i-zdrowie


Rok szkolny 2016 - 2017: 

 

W dniu dzisiejszym, tj. 19.06.2017r. grupa uczniów z naszej szkoły odwiedziła stację Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego we Wrocławiu. Podczas spotkania z ratownikami dowiedzieliśmy się jak zachowywać się nad wodą - nad morzem, jeziorem oraz rzeką, co zrobić w sytuacji zagrożenia. Poznaliśmy wyposażenie ratowników. Dowiedzieliśmy się również na czym polega praca ratownika wodnego oraz kto może nim zostać. Wiemy, iż jest to bardzo odpowiedzialna praca. Zajrzeliśmy również do dyżurki. 
Następnie pojechaliśmy do parku wodnego Aquapark, gdzie mogliśmy zastosować zdobytą wiedzę w praktyce. 
Spotkanie z WOPR-em odbyło się w ramach projektu pt. Edukacja dla bezpieczeństwa, projekt jest inicjatywą Pani Barbary Robińskiej. 
Opiekunami podczas powyższej wycieczki były Panie Magdalena Andrzejewska, Irena Jania, Marta Petryszyn, Natalia Łukawa - Pytlińska oraz Pani Barbara Robińska.

Zdjęcia: https://goo.gl/photos/Uzd9Ac9kzAmhZxMm6

 

W czwartek 11 maja br. uczniowie Szkoły Podstawowej w Żmigrodzie, w ramach realizacji projektu Edukacja dla bezpieczeństwa, odwiedzili pracowników Państwowej Straży Pożarnej w Trzebnicy. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, na czym polega praca strażaka, jak zachować się w czasie pożaru oraz jakim sprzętem w swojej pracy posługują się strażacy. Z zainteresowaniem uczniowie oglądali pokaz umundurowania oraz narzędzi i urządzeń wykorzystywanych w pracy strażaków. Atrakcją dla dzieci była możliwość przymierzenia prawdziwego hełmu i odzieży strażackiej oraz włączenie alarmu pożarowego. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie pomieszczenia, w których odbierane są zgłoszenia o pożarach i wypadkach.
Pod koniec zwiedzania uczniowie mieli okazje zobaczyć poznanych strażaków w akcji, ponieważ zawył alarm pożarowy i strażacy w przeciągu minuty wyjechali na sygnale do pożaru.
Organizatorem spotkania była p. Barbara Robińska oraz p. Jadwiga Dorabiała.

Zdjęcia: https://goo.gl/photos/pXbkRZJeajfc4yjJ7

 

Dnia 27.04.2017r. druga grupa złożona z członków samorządu uczniowskiego razem z opiekunem Panią Barbarą Robińską odwiedziła Komisariat Policji w Żmigrodzie, gdzie miała miejsce prelekcja na temat bezpieczeństwa, bezpiecznego poruszania się w mieście i poza miastem, bezpiecznego użytkowania roweru oraz ścieżek rowerowych, bezpiecznego korzystania z internetu oraz urządzeń multimedialnych jak i grożących konsekwencji za nie przestrzeganie prawa do godności i prywatności. Spotkanie poprowadził Pan dzielnicowy sierż. sztab. Paweł Gołdyn.

 

Dodatkowo na własnej skórze przekonaliśmy się, jak działają kajdanki, alkomat, wykrywacz metali oraz mieliśmy okazję sprawdzić, czy pałka policyjna i kamizelka kuloodporna są ciężkie, staliśmy po obu stronach lustra weneckiego. Ponadto zostaliśmy zamknięci w areszcie, siedzieliśmy za kierownicą oraz jako pasażerowie i więźniowie dużego radiowozu.  Na zakończenie przytuliliśmy maskotkę policyjną - pluszowego Komisarza Lwa. 

 

 Zdjęcia: https://goo.gl/photos/dnL6wPa1Q75osDBZ9

 


Opiekun Samorządu Uczniowskiego Barbara Robińska


04.04.2017r. pierwsza grupa złożona z członków samorządu uczniowskiego razem z opiekunem Panią Barbarą Robińską odwiedziła Komisariat Policji w Żmigrodzie, gdzie miała miejsce prelekcja na temat bezpieczeństwa, bezpiecznego poruszania się w mieści oraz poza miastem, bezpiecznego użytkowania roweru oraz ścieżek rowerowych. Spotkanie poprowadził Pan dzielnicowy sierż.sztab. Paweł Gołdyn. 

Na własnej skórze przekonaliśmy się jak działają kajdanki, alkomat, czy pałka policyjna jest ciężka, zostaliśmy zamknięci w areszcie, siedzieliśmy za kierownicą radiowozu, mówiliśmy przez megafon w radiowozie oraz włączyliśmy syrenę. Na zakończenie przytuliliśmy maskotkę policyjną - misia - Komisarza Lwa.     

Zdjęcia: https://goo.gl/photos/Ve3WUU5QDvKPDHBZ7


Opiekun Samorządu Uczniowskiego Barbara Robińska


Projekt „Bezpieczne ferie” to jeden z elementów programu „Edukacja dla Bezpieczeństwa”. Jego zadanie jest nauczanie dzieci, by one same mogły i umiały zadbać o swoje bezpieczeństwo i zdrowie.           Zdjęcia

 

 

Uczymy oceniać okoliczności, odróżniać i rozpoznawać sytuacje niebezpieczne od tych bezpiecznych.

 

O zasadach bezpieczeństwa w czasie zabaw zimowych rozmawialiśmy w czasie zajęć lekcyjnych. Powstały ciekawe prace plastyczne, projekty, ulotki oraz wydanie gazetki szkolnej o tej tematyce. Gościliśmy dzielnicowych z Komisariatu Policji w Żmigrodzie. Panowie policjanci przeprowadzili w klasach ciekawe pogadanki dzięki którym uczniowie wiedzą jak unikać zimowych zagrożeń.                                                                                                       Zdjęcia

 

 Pedagog szkolny Jadwiga Dorabiała

 Opiekun Samorządu Uczniowskiego Barbara Robińska 


GOPR:

07.02. 2017r. uczniowie klas 3 - 6 razem z Paniami Barbarą Robińską (kierownik wycieczki), Justyną Jakusztowicz, Moniką Bagińską oraz Panem Tadeuszem Przyślakiem odwiedzili stację Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze. Spotkanie odbyło się w ramach projektu pt. edukacja dla bezpieczeństwa. Wykorzystując czas przed feriami zimowymi dowiedzieć się: jakie są numery alarmowe, cele statutowe GOPR-u, kto i w jakiej ilości pracuje w stacji, ale przede wszystkim jakie są najczęstsze wypadki w górach oraz jak im zapobiegać. Na co zwracać uwagę wychodząc w góry, jak i co ze sobą zabrać aby być zawsze przygotowanym oraz jak postępować w razie wypadku.  Spotkaliśmy psa ratownika oraz obejrzeliśmy sprzęt jakim posługują się ratownicy. Dzień pełen wrażeń zakończyliśmy posiłkiem w Macdonaldzie.  

Barbara Robińska. Zdjęcia.     

 

Policja w klasach 0 - 3

 04.01.2017r. klasy 0 - 3 spotkały się z policją. Rozmawialiśmy na temat zagrożeń terrorystycznych, jak i na temat naszego bezpieczeństwa w domu, w drodze do szkoły i w drodze do domu. Przypomnieliśmy sobie jak zachować się w sytuacjach niebezpiecznych dla nas.

Barbara Robińska. Zdjęcia.

 

Policja w klasach 4 - 6

 17.01.2017r.  miało miejsce spotkanie uczniów klasa 4 - 6 z Panią policjant z komendy w Żmigrodzie. Rozmowa dotyczyła zagrożeń z jakimi uczniowie mogą sie zetknąć. Pani policjant wyjaśniła również uczniom jak w poszczególnych sytuacjach zagrożenia powinni zareagować. Obejrzeliśmy również dwa filmy instruktażowe na temat ataku terrorystycznego w szkole oraz w mieście.  

Barbara Robińska  Zdjęcia Rok szkolny 2015 - 2016: 

W ramach akcji „Bezpieczna zima”, wykorzystując zimową aurę zorganizowaliśmy konkurs na lepienie klasowego bałwana.

08.01.2016r. w czasie długiej przerwy, na boisku szkolnym powstawały dzieła śniegowe.

Rywalizacja klasowa chwilami była zacięta.


A oto efekty:

I miejsce zdobyły klasy 4b i 4c za „rodziny bałwankowe”

II miejsce zdobyły klasy 6c i 5d.

III miejsce zdobyły klasy 5e i 6a.

Wyróżnienia:

Za najwyższego bałwana klasa 5a.

Za „prawdziwy bałwański nos” klasa 3a.

Za taniec wokół bałwana klasa 3b.

Za stylowe ciepłe ubranie dla bałwanka klas 5c.

Za „urodziwy nosek” bałwana klasa 6d.

Za bałwana „leśnego samotnika” klasa 5b.

Za szczery uśmiech bałwana klasa 4a.


Jury w składzie:

Samorząd Uczniowski: Zosia Popadeńczuk, Maja Mazurek, Kacper Sasanowicz, Krystian Suwalski

Pani Jadwiga Dorabiała – pedagog szkolny

Pani Barbara Robińska – opiekun Samorządu Uczniowskiego

Pani Dorota Łukaszewska – wicedyrektor

Zdjęcia


BEZPIECZNE WAKACJE


     Ostatnie dni nauki szkolnej to czas rozmów i praktycznych zajęć dotyczących bezpieczeństwa.

Poznajemy zasady bezpiecznego zachowania, uczymy się udzielać pierwszej pomocy, organizujemy wystawy naszych prac plastycznych na temat bezpieczeństwa nad wodą, w górach, na drodze i na podwórku.  Zdjęcia.


Życzymy wszystkim udanych

i bezpiecznych wakacji!!!

 

 


Rok szkolny 2013 - 2014:

 

"Bezpieczny Dolnoślązak" - koordynator projektu Barbara Robińska, nauczyciel wspierający Jadwiga Dorabiała. Nauczyciele uczestniczący w projekcie to: Panie Irena Skoczylas, Renata Łycz oraz Pan Krzysztof Szubert.


W ramach projektu:  

09.12.2013r. - Klasa 3b miała zajęcia ze swoją wychowawczynią Panią Ireną Skoczylas z zakresu pierwszej pomocy. Zajęcia odbyły się w klasie. Uczniowie dowiedzieli się co to "łańcuch przeżycia", przypomnieli sobie telefony alarmowe oraz jak mają się zachować w sytuacjach potencjalnie niebezpiecznych.  

18.12.2013r. - Klasa 3b miała zajęcia z pierwszej pomocy na sali gimnastycznej. Uczniowie uczyli się sprawdzać oddech, pozycji bocznej ustalonej oraz oddechów ratowniczych.

03.01.2014r. - Klasa 3a miała zajęcia z pierwszej pomocy na sali gimnastycznej. 

04.02.2014r. - Odwiedzili naszą szkołę ratownicy medyczni z Wrocławia, dzięki którym przypomnieliśmy sobie pozycję boczną ustaloną, oddechy ratownicze oraz mogliśmy zaobserwować i doświadczyć jak działa przenośny aparat do EKG, jakie leki oraz sprzęt medyczny znajdują się w wyposażeniu karetki, jak rówież, jak powinna przebiegać rozmowa telefoniczna z dyspozytorem pogotowia ratunkowego. Zobacz film.

I grupa - klasa 3b

II grupa - klasa 3a

III grupa - klasa 5a


Uczniowie naszej szkoły spotkali się w Parku Wodnym Zdrój w Trzebnicy z przedstawicielami WOPR-u. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, jak powinni zachować się kiedy widzą osobę tonącą, gdzie i u kogo szukać pomocy, przypomnieli sobie numery alarmowe oraz poznali numer alarmowy WOPR-u. Dzieci ćwiczyły udzielanie pierwszej pomoc osobom tonącym z brzegu jaki i w wodzie, za pomocą lin, rzutek rękawowych, pasa ratunkowego"Węgorz", kół ratunkowych i  boi SP.    

10.03.2014r. - Z ratownikami WOPR-u spotkali się uczniowie klasy 3b razem z Paniami Barbarą Robińską i Ireną Skoczylas. Zobacz film!

12.03.2014r. - uczniowie klas 3a, 4b, 4c i 5d razem z Paniami Barbarą Robińską i Anną Boruszewską. Zobacz film!

14.03.2014r. - uczniowie klas 5a, 5b i 5d razem z Paniami Barbarą Robińską i Jadwigą Dorabiała. Zobacz film!


14.03.2014r. - Panie Renata Łycz i Barbara Robińska razem z komisariatem policji w Żmigrodzie zorganizowały miasteczko rowerowe. W wyżej wymienionym przedsięwzięci wzięły udział klasy czwarte oraz Pan Krzysztof Szubert i Pani Jadwiga Dorabiała. Zobacz film.

 

21.03.2014r. - Pan Krzysztof Szubert zorganizował spotkanie uczniów naszej szkoły z GOPR-em w Jeleniej Górze. W spotkaniu uczestniczyły również Panie Dobrochna Jurkowska, Dobrawa Jurkowska i Justyna Jakusztowicz.   - Zdjęcia - Zobacz film.


 04.03.2013r. odbyła się lekcja przyrody w terenie, na której uczniowie klasy 4a razem z Panią Anną Podróżną uczyli sie posługiwać oraz odczytywać mapę naszego miasta. 


Akcja "Żaby" - liczenie żab.  Zdjęcia. 


13.05.2014r. - Podsumowaniem projektu był spektakl teatralny o bezpieczeństwie w domu kultury, w którym uczestniczyli wszyscy uczniowie i nauczyciele biorący udział w projekcie oraz zaproszeni goście.  Zdjęcia.


26.09.2014r. - Odbył sie piknik szkolny o bezpieczeństwie, w którym wzieła udział cała szkoła. Podczas pikniku uczniowie spotaki się z przedstawicielami służb:     Zdjęcia     Zdjęcia    Zdjęcia  

1. Państwowa Straż Pożarna

2. Policja w Żmigrodzie

3. Pogotowie Ratunkowe

4. WOPR

5. GOPR

6. Ochotnicza Straż Pożarna w Wisznia Mała