2019/2020

Fotobudka Walentynkowa Wystawa promująca twórczość literacką Kingi Majewskiej uczennicy kl. 6d

Zrób sobie prezent na święta - wypożycz książkę!

 Zapraszamy do biblioteki szkolnej po książki, które są zapakowane 

w papier świąteczny.

Tytuł wypożyczonej książki będzie wielką niespodzianką Uśmiech

Choinka z książek

Tysiąc powodów by czytać – podsumowanie konkursu

Zakończył się ogólnopolski konkurs czytelniczy „Tysiąc powodów by czytać”. Nasza szkoła zajęła 14. miejsce w kategorii: szkoły powyżej 150 uczniów. Łącznie do konkursu przystąpiło 550 szkół. Dziś nagrodziliśmy uczniów, którzy wykonali konkursowy plakat przestawiający scenę z książki „Opowieści z Narnii”. Tak wysoka pozycja naszej szkoły w tym konkursie to efekt zaangażowania całej społeczności szkolnej. Dlatego też składamy serdeczne podziękowanie wszystkim uczniom, rodzicom oraz nauczycielom, którzy przyłączyli się do głosowania.W tym roku nie udało nam się sięgnąć po wygraną. Wiemy jednak, że spróbujemy w przyszłym roku.

 

Szkolny konkurs "Moja wymarzona biblioteka szkolna" 

 

I miejsce – Zuzanna Byrska kl. 5e

II miejsce Julia Turowska kl. 5e

III miejsce – Jakub Hudeczek kl. 5e  i Kalina Gigoń kl. 4a             

 

Czytanie to słodka przyjemność! 

Uczniowie, którzy w październiku wypożyczyli książkę otrzymali  słodki upominek.

Pomóżcie nam wygrać 1000 książek do biblioteki szkolnej!

Nasza Szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiego Konkursu Czytelniczego „Tysiąc powodów by czytać” organizowanego przez Empik. Chętni uczniowie przygotowali wspólnie plakat, który przedstawia scenę z książki "Opoweiści z Narnii". Teraz od 24 października do 28 listopada 2019 r. trwa głosowanie poprzez aplikację Empik. Pięć szkół z największą ilością głosów wygra 1000 nowych książek.

Szczegóły głosowania na plakacie. 

Chcemy wygrać książki!2018/2019

 

Sleeveface, czyli ubierz się w książkę - II edycja

Zapraszamy do obejrzenia sleeveface z książką zorganizowanego w naszej szkolnej bibliotece, w którym wzięli udział uczniowie  klasy 7c. 

Przypominamy, żę sleeveface – to fotografia osoby z zasłoniętą przez okładkę książki częścią ciała. W efekcie powstaje złudzenie prezentujące kreatywne połączenie osobowości czytelnika z jego książkowym wcieleniem.

Mamy nadzieję, że po obejrzeniu sfotografowanej okładki zechcecie sięgnąć po książkę.

>> galeria <<


Biblioteczny Mannequin Challange

Uczniowie klasy 7c postanowili włączyć się w akcje promujące czytelnictwo w naszej szkole. W tym celu wykorzystano nietypową formę - Mannequin Challange. Jest to film, w którym podczas wykonywania codziennych czynności bibliotecznych wszyscy zastygają w bezruchu i udają manekiny. Zapraszamy do obejrzenia efektów naszej pracy.


 >>   filmik  <<

Aktorzy -  klasa 7c

Montaż filmu - Kacper Ziętek kl. 8d

Opiekun projektu i operator kamery – bibliotekarka Weronika Surmań


Zajęcia w klasie 6a

 - Co robisz?

 -  Czytam sobie Uśmiech

Uczniowie klasy 6a podczas zajęć bibliotecznych przygotowali ciekawe prace plastyczne prezentujące ich ulubione książki.

>>galeria<<


 Dzień Kobiet

Książki z dziewczyną w tytule

Dziewczyny! Świętujmy Dzień Kobiet czytając o kobietach, dziewczętach, dziewczynkach! 

Zapraszamy Was do biblioteki po książki z dziewczynami w tytule. 

W naszym zestawieniu znalazło się odrobinę dziewczęcej klasyki- "Ania z Zielonego Wzgórza', "Pollyanna", "Przygody Pippi" oraz wiele współczesnych tekstów- na przykład "Labirynt Lukrecji", "Zosia z ulicy Kociej","Dziewczynka tańcząca z wiatrem" , "Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia
w spódnicy", "Mała Nina". 

 

P.S. Chłopaków też zapraszamy!

 


"Znajdź mnie i kiedyś odwiedź" - spotkanie autorskie ze Zbigniewem Kołbą

27 lutego  w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Aleksandra Kamińskiego w Żmigrodzie odbyło się spotkanie autorskie z p. Zbigniewem Kołbą – autorem książki „Znajdź mnie i kiedyś odwiedź”. 

Gośćmi spotkania byli uczniowie klas 5a i 5d, którzy dowiedzieli się, jak ważne dla prawidłowego funkcjonowania ich ciała jest zdrowe odżywianie się, wysypianie się oraz ograniczenie gry na komputerze. Pan Kołba dzięki licznym zagadkom uświadomił dzieciom ile korzyści płynie z czytania książek. W trakcie spotkania nie zabrakło też rozmów o autorskiej  książce. Po spotkaniu uczniowie mogli zakupić książkę z autografem autora. 

>>galeria<<

Walentynki 2019

>> galeria <<

Wyniki etapu szkolnego Ogólnopolskiego Konkursu Wielka Liga Czytelników

styczeń 2019

Tutaj powinien być opis

Zakończył się etap szkolny IV Ogólnopolskiego Konkursu Wielka Liga Czytelników. Do konkursu zgłosiło się 36 uczniów, z czego 23 ukończyło etap szkolny. Warunkiem ukończenia tego etapu było poprawne rozwiązanie 6 testów, przy czym każdy test dotyczył innej książki. Uczestnicy konkursu czytali wybrane książki i rozwiązywali w domu testy dotyczące treści lektury. Następnie uczniowie musieli zapoznać się ze wskazaną książką i przygotować się do testu, który tym razem rozwiązywali samodzielnie w szkole, bez możliwości korzystania z książki. Wybraną pozycją dla uczniów z klas I-IV była książka „Cukierku, ty łobuzie!” (W. Cichoń), a dla uczniów z klas V-VIII „Hobbit” (J. R. R. Tolkien). Test kwalifikacyjny został przeprowadzony w szkolnej bibliotece 25 stycznia. Ten test pozwolił wyłonić nam trzyosobowe drużyny, które będą reprezentować naszą szkołę 28.02.2019 r. w etapie powiatowym.

Oto zwycięzcy:

Klasy I-IV
I miejsce Adamczyk Bartosz kl. IVd
I miejsce Olejnik Julia kl. IIb
II miejsce Joanna Kwieceiń kl. IIa

Klasy V-VIII
I miejsce Kanicki Adam kl. VIa
II miejsce Gałka Michał kl. Vc
III miejsce Korzecki Kornel kl. Ve

Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy i mamy nadzieję, że czytanie książek pozostanie waszą pasją. Dziękujemy również rodzicom, który aktywnie włączyli się w przygotowania uczniów do konkursu.

>>  zdjęcia  <<

Ty też czytaj! Filmik promujący czytelnictwo w naszej szkole

Poniżej prezentujemy film, który powstał w trakcie realizacji projektu czytelniczego. Podczas długiej przerwy wtajemniczeni uczniowie pojawili się na korytarzach szkoły. Każdy z książką w ręku, głośno czytał fragment ulubionej książki. Uczniowie w ten sposób chcieli udowodnić, że młodzież czyta książki i dla wielu książka kojarzy się wyłącznie z przyjemnością. Akcja podobała się nie tylko samym uczestnikom, ale i zaskoczonym przechodniom.

Poprzez naszą nietypową akcję chcieliśmy zachęcić wszystkich do sięgania po książki na co dzień.

>> filmik <<

ROZŚWIETL SOBIE DŁUUUGI WIECZÓR

Nawet listopadowe szare dni i dłuuuuuuuugie wieczory są miłe, jeśli ma się odpowiednią książkę pod ręką. A jeśli dodatkowo, książka ta ma energetyczną, żółtą okładkę- czegóż chcieć więcej (Kubek gorącej herbaty mile widziany).
Zapraszam uczniów klas 1-3 po książki - te w okładkach żółtych, pomarańczowych, zielonych, czerwonych, fioletowych i w każdym innym kolorze.
Jesienią czyta się najlepiej!

Gra edukacyjna „Droga do niepodległości”

listopad 2018

 

W miniony poniedziałek  5 listopada w naszej szkole odbyła się gra niepodległościowa „Droga Polski do niepodległości”.  Gra została zorganizowana w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Narodowe Święto Niepodległości jest dniem radosnym, dlatego też zdecydowaliśmy się połączyć naukę i zabawę.  W grze uczestniczyły trzyosobowe drużyny reprezentujące klasy 7 i 8 (łącznie 8 drużyn). Na terenie szkoły rozmieszczono 5 punktów, ilustrujących drogę Polaków do niepodległości. W każdym z punktów drużyny rozwiązywały zadania związane z okresem walki Polski o niepodległość. Ponadto uczniowie musieli wykazać się  znajomością biografii Józefa Piłsudskiego i pieśni patriotycznych. Nie zabrakło również zadań sprawnościowych. Gra miała charakter konkursu. Na poszczególnych stacjach uczniowie zdobywali punkty, które zadecydowały o zwycięstwie. Wszyscy uczestnicy gry otrzymali pamiętkowe dyplomy i słodkie upominki. 

Gra była okazją do pogłębienia wiedzy historycznej i lekcją patriotyzmu. Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem przystąpili do niej i świetnie się bawili.

Zwycięskie drużyny:


I miejsce - klasa 8a  

II miejsce - klasa 8e

III miejsce - klasa 8c

>>> fotografie <<<  Aleksandra Rudnicka  

Warsztaty plastyczne w bibliotece na 100-lecie niepodległości

listopad 2018


Wielkimi krokami zbliżają się obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Ciekawą inicjatywą wykazali się uczniowie kl. 6 uczęszczający na kółko biblioteczne, którzy zaproponowali udekorowanie szkoły w barwach narodowych. Uczestnicy zajęć wspólnymi siłami stworzyli kotyliony, które zdobią część naszej szkoły. Uczniowie teraz 
dumnie maszerują korytarzem szkolnym, a biało-czerwone kotyliony przypominają im o ważnym dla każdego Polaka Święcie Niepodległości.

Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych

październik 2018

Jak co roku w październiku obchodziliśmy w naszej szkole święto Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. W tym czasie wszystkie klasy IV i VII uczestniczyły w zajęciach bibliotecznych, których celem było zapoznanie uczniów z księgozbiorem i zasadami korzystania z biblioteki szkolnej. W trzecim tygodniu października, w bibliotece przy ul. Szkolnej zorganizowano akcję Czytanie to sama słodycz”. Polegała ona na ty, że każdy uczeń wraz z wypożyczoną książkę otrzymywał słodki upominek. Ponadto w październiku rozpoczęły się zajęcia pozalekcyjne skierowane do uczniów klas 6, 7 i 8, organizowane w bibliotece  - kółko biblioteczne.

W ostatnim tygodniu obchodów Międzynarodowego  Miesiąca Bibliotek Szkolnych ogłoszono kolejną inicjatywę „Podaruj książkę bibliotece szkolnej”. Akcja skierowana była do wszystkich uczniów, nauczycieli i rodziców. Jej celem było wzbogacenie księgozbioru o ciekawe pozycje książkowe. To przedsięwzięcie nadal cieszy się dużym zainteresowaniem, dlatego też oficjalnie przedłużamy termin dostarczania książek - do końca listopada. 

Dzięki obchodom tego święta uczniowie mieli okazję lepiej poznać bibliotekę szkolną, a bibliotekarze swoich czytelników. 

AHOJ!!!

 

Lubicie morze?

Interesują Was statki?

Moglibyście godzinami nie wychodzić z wody?

Spacer w deszczu Wam niestraszny? 


Zapraszamy do naszych bibliotek po książki o wodnej tematyce!
 
P.S. Tylko nie czytajcie ich w wannie!

2017/2018

Biblioteczka patrona!  

„Chcieliście króla, proszę bardzo, macie króla, w całej okazałości. Oto mały Bolek, ma pięć lat i charakterek zadziorny po ojcu. Je, kiedy mu się podoba. Śpi, gdy chce. Chodzi po parapecie zamkowego okna (…) Wszędzie go pełno. Kawał urwisa. Wiążę koniom ogony. Bolek potrafi być srogi i waleczny, gdy chodzi o honor, staje się rycerzem.” (Piotr Rowicki, Mały poczet królów dla dzieci). 

Kim był Bolesław Chrobry? Kiedy żył? Jak go nazywano? Jakim był dzieckiem? I wiele innych informacji o naszym patronie znajdziecie w książkach wyeksponowanych w szkolnej bibliotece. 

>>ZDJĘCIA<<

Poznaj lepiej postać Bolesława Chrobrego. 

Przyjdź  do biblioteki!  

Zaprazamy!

Wyniki szkolnego konkursu „Zakładka do książki”

 

Konkurs polegał na wykonaniu zakładki do książki i miał na celu rozwijanie aktywności twórczej u dzieci i kształtowanie nawyku szanowania książek poprzez używanie zakładek. Przygotowane przez uczniów prace stanowią piękną i praktyczną ozdobę do książki. Komisja konkursowa oceniła przede wszytskim oryginalność i estetykę prac.  

Oto zwycięzcy: 

Kategoria uczniowie klas I-III 

I miejsce: Franciszek Piotrowski kl. 2a

II miejsce: Zuzanna Byrska kl. 3eI

II miejsce: Wiktor Salski kl. 2a 

 Kategoria uczniowie klas IV-VII 

I miejsce: Jakub Bagiński  kl. 4b

II miejsce: Maja Sajewicz kl. 4a

III miejsce: Oliwia Kałafut kl. 4a 

wyróżnienie: 

Milena Piotrowska 7d 

Wszystkim uczestnikom gratulujemy ciekawych pomysłów i zachęcamy do kolejnych konkursów. 

>>ZDJECIA<<

Fotobudka - Harry Potter

kwiecień 2018 

W tym roku nasze działania związane z obchodami Święta Ksiażki dotyczą cyklu powieściowego o Harrym Potterze. W związku z tym w bibliotece zorganizowano fotobudkę, w której uczniowie przebrani za Harrego Pottera pozowali przed obiektywem aparatu.

>>ZDJĘCIA<<

"Czytanie na trawie"

23.04.2018

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. 

Galeria

 

kwiecień 2018

Dzisiejsze Święto Książki jest doskonałą okazją do zaprezentowania efektów pracy uczniów klas VII, którzy uczestniczyli w akcji „Sleeveface, czyli ubierz się w książkę”. Akcja polegała na tym, żeby przyjść do biblioteki z książką, która ma ciekawą okładką np. z postacią i zapozować przed aparatem. Zdjęcia zrobiono tak, aby postać ucznia i okładka książki stworzyły kompletny obraz.  

Mam nadzieję, że po obejrzeniu pięknych zdjęć zechcecie sięgnąć po książkę. 

<<ZDJĘCIA>> 

kwiecień 2018

kwiecień 2018


12.04.2018

Dzień Czekolady

Wyobraź sobie, że trafiasz do fabryki czekolady. Jest to szczególne miejsce, bo pracują w niej małe tajemnicze stworzenia. Rzeką płynie czekolada, a wszystkie rośliny zrobione są ze słodyczy. Dostajesz  telewizor, z którego można wyciągać prawdziwe czekoladowe batoniki. Podoba ci się? W ten fantastyczny świat możesz przenieść się czytając książkę „Charlie i fabryka czekolady” (Roald Dahl). 

Natomiast jeśli chcesz poznać siedmioletnich bohaterów Dawida i Monikę oraz przeżywać razem z nimi ich lęki, marzenia, tęsknotę i miłość to wybierz książkę pod tytułem „Dzień czekolady” (Anna Onichimowska).

Zapraszam do biblioteki!

Wyniki konkursu
"Jej portret - ulubiona bohaterka literacka"
marzec 2018

Z okazji Dnia Kobiet biblioteka szkolna zorganizowała szkolny konkurs plastyczno-fotograficzny "Jej portret - ulubiona bohaterka literacka”. Konkurs skierowany był do uczniów klas IV-VII. Spośród dostarczonych prac wyłoniono następujących zwycięzców:

I miejsce: Aleksandra Szczotka kl. Vb

II miejsce: Jagoda Kaczor kl. IVc

III miejsce: Antoni Baraniecki kl. Vb


Wszystkim nagrodzonym gratulujemy.

Pozostałym uczestnikom dziękujemy za przygotowanie prac i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.

 

O kobietach i dla kobiet!

Oto kilka propozycji czytelniczych ze szkolnej biblioteki: 

  • Mała księżniczka - Burnett Frances Hodgson
  • Dziewczynka tańcząca z wiatrem - Katarzyna Zychla
  • Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy - Anna Dziewit-Meller
  • Pamiętnik nastolatki - Beata Andrzejczuk
  • Sekretnik - Nowak Ewa 
  • Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek - Elena Favilli
  • Stowarzyszenie wędrujących dżinsów - Ann Brashares  

Zrób sobie prezent na Dzień Kobiet!
Wypożycz książkę!

Szkolny Konkurs Recytatorski klas IV i VI - luty 2018

Dnia 21 i 26 lutego w bibliotece szkolnej odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski klas IV i VI. Komisja konkursowa w składzie Anna Wojciechowska i Weronika Surmań wnikliwie wysłuchała młodych recytatorów i wyłoniła zwycięzców:

w kategorii klas IV: 

I miejsce: Przemysław Sobala 4c
II miejsce: Natalia Dębowska 4c
III miejsce: Jakub Widerski 4b i Martyna Ratajczak 4c

w kategorii klas VI: 

I miejsce: Zuzanna Jurkowska 6b
II miejsce: Hanna Pabich 6b
III miejsce: Amelia Brzezińska 6b 

Przemysław Sobala, Natalia Dębowska i Zuzanna Jurkowska będą reprezentowali naszą szkołę na konkursie powiatowym.

Zwycięzcom jeszcze raz składamy serdeczne gratulacje, życzymy dalszych sukcesów i zapraszamy za rok.

>>ZDJĘCIA<<


DZIEŃ KOTA - 17.02.2018

Dzień Kota obchodzony jest 17 lutego, w tym roku wypada w sobotę. 

Z tej okazji proponujemy w przyszłym tygodniu sięgnąć po książki o kociej tematyce, kocim tytule lub z kotkiem na okładce ;)

Najmłodszych kociarzy zapraszamy do biblioteki przy ul. Batorego, tych trochę starszych na ul. Szkolną. 

  

WALENTYNKI - 14.02.2018

W ostatnich dniach nasza biblioteka szkolna zamieniła się w studio fotograficzne. Uczniowie oraz nauczyciele mogli zrobić 
sobie zdjęcie w walentynkowej fotobudce. 
Zapraszamy do obejrzenia efektów naszej pracy! 

>>> ZDJĘCIA<<<

 


„Grudniowe czytanie przy herbacie" 

Zapraszamy wszystkich chętnych uczniów do odwiedzenia biblioteki szkolnej podczas długiej przerwy. W tym czasie będziemy głośno czytać nowości zakupione do biblioteki, skierowane do dzieci i młodzieży. Podczas tych spotkań zostaniecie poczęstowani ciepłą herbatą. Akcja trwać będzie przez cały grudzień.

czytanie

STREFA CISZY

grudzień 2017

WARSZTATY PLASTYCZNE 

Nasza biblioteka to miejsce nie tylko dla miłośników książek i czytania, ale takża dla młodych artystów. Na przełomie listopada i grudnia odbył się krótki cykl warsztatów plastycznych, podczas których chętni uczniowie pod kierunkiem pani Dobrawy Jurkowskiej wykonywali ozdoby świąteczne. Artystyczne wytwory wzbogaciły szkolne stoisko na Jarmarku Bożonarodzeniowym, gdzie cieszyły się niemałym zinteresowaniem kupujących. 

>>>ZDJĘCIA<<<