Ludzie ludziom zgotowali ten los, czyli lekcja historii w obozie zagłady w Gross-Rosen

Uczniowie klasy 7 b i 7 c wraz z opiekunami odbyli dziś ważną lekcję historii. Odwiedzili obóz zagłady Gross-Rosen, znajdujący się w Rogoźnicy koło Strzegomia.
Uczniowie zainteresowani tematyką Holokaustu sami zaproponowali taki cel wyjazdu. Na terenie muzeum spędzili ponad trzy godziny. Obejrzeli kompleks muzealny utworzony w roku 1983, czyli kamieniołom, w którym pracowali ludzie z Polski, Rosji, Francji, najczęściej pohodzenia żydowskiego, barak, kuchnię i lazaret obozowy. Przemierzyli teren obozu wzdłuż i wszerz. Stanęli na placu apelowym, obok szubienicy oraz przed ścianą płaczu i koło krematorium.
Odwiedzili też czasowe ekspozycje "Kamienne świadectwo" oraz "Sport w życiu obozowym". Wzięli udział warsztatach prowadzonych przez historyczkę Emilię Kłys, znakomicie wypełniającą rolę edukatorki.
Na koniec obejrzeli film. W nim ci, którzy przeżyli ten obóz, wspominali lata odczłowieczenia i ponadludzkiej pracy.
Wkrótce wrażenia uczestników, którzy z respektem zachowali się wobec miejsca będącego cmentarzem wielu tysięcy ludzi podczas II wojny światowej. Niemieccy naziści więzili tu w latach 1941-45 ponad 120 tysięcy ludzi.

Foto:

Opublikowano: 29 maja 2018 21:22