2017/2018

 

Ty też czytaj! Filmik promujący czytelnictwo w naszej szkole

Poniżej prezentujemy film, który powstał w trakcie realizacji projektu czytelniczego. Podczas długiej przerwy wtajemniczeni uczniowie pojawili się na korytarzach szkoły. Każdy z książką w ręku, głośno czytał fragment ulubionej książki. Uczniowie w ten sposób chcieli udowodnić, że młodzież czyta książki i dla wielu książka kojarzy się wyłącznie z przyjemnością. Akcja podobała się nie tylko samym uczestnikom, ale i zaskoczonym przechodniom.

Poprzez naszą nietypową akcję chcieliśmy zachęcić wszystkich do sięgania po książki na co dzień.


 

ROZŚWIETL SOBIE DŁUUUGI WIECZÓR

 

Nawet listopadowe szare dni i dłuuuuuuuugie wieczory są miłe, jeśli ma się odpowiednią książkę pod ręką. A jeśli dodatkowo, książka ta ma energetyczną, żółtą okładkę- czegóż chcieć więcej... (Kubek gorącej herbaty mile widziany). 

Zapraszam uczniów klas 1-3 po książki - te w okładkach żółtych, pomarańczowych, zielonych, czerwonych, fioletowych i w każdym innym kolorze.

Jesienią czyta się najlepiej!

 

Gra edukacyjna „Droga do niepodległości”

 

W miniony poniedziałek  5 listopada w naszej szkole odbyła się gra niepodległościowa „Droga Polski do niepodległości”.  Gra została zorganizowana w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Narodowe Święto Niepodległości jest dniem radosnym, dlatego też zdecydowaliśmy się połączyć naukę i zabawę.  W grze uczestniczyły trzyosobowe drużyny reprezentujące klasy 7 i 8 (łącznie 8 drużyn). Na terenie szkoły rozmieszczono 5 punktów, ilustrujących drogę Polaków do niepodległości. W każdym z punktów drużyny rozwiązywały zadania związane z okresem walki Polski o niepodległość. Ponadto uczniowie musieli wykazać się  znajomością biografii Józefa Piłsudskiego i pieśni patriotycznych. Nie zabrakło również zadań sprawnościowych. Gra miała charakter konkursu. Na poszczególnych stacjach uczniowie zdobywali punkty, które zadecydowały o zwycięstwie. Wszyscy uczestnicy gry otrzymali pamiętkowe dyplomy i słodkie upominki. 

Gra była okazją do pogłębienia wiedzy historycznej i lekcją patriotyzmu. Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem przystąpili do niej i świetnie się bawili.


Zwycięskie drużyny:


I miejsce - klasa 8a  

II miejsce - klasa 8e

III miejsce - klasa 8c

>>> fotografie <<<  Aleksandra Rudnicka 

 

Warsztaty plastyczne w bibliotece na 100-lecie niepodległości


Wielkimi krokami zbliżają się obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Ciekawą inicjatywą wykazali się uczniowie kl. 6 uczęszczający na kółko biblioteczne, którzy zaproponowali udekorowanie szkoły w barwach narodowych. Uczestnicy zajęć wspólnymi siłami stworzyli kotyliony, które zdobią część naszej szkoły. Uczniowie teraz 
dumnie maszerują korytarzem szkolnym, a biało-czerwone kotyliony przypominają im o ważnym dla każdego Polaka Święcie Niepodległości.

Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych

Jak co roku w październiku obchodziliśmy w naszej szkole święto Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. W tym czasie wszystkie klasy IV i VII uczestniczyły w zajęciach bibliotecznych, których celem było zapoznanie uczniów z księgozbiorem i zasadami korzystania z biblioteki szkolnej. W trzecim tygodniu października, w bibliotece przy ul. Szkolnej zorganizowano akcję Czytanie to sama słodycz”. Polegała ona na ty, że każdy uczeń wraz z wypożyczoną książkę otrzymywał słodki upominek. Ponadto w październiku rozpoczęły się zajęcia pozalekcyjne skierowane do uczniów klas 6, 7 i 8, organizowane w bibliotece  - kółko biblioteczne.

W ostatnim tygodniu obchodów Międzynarodowego  Miesiąca Bibliotek Szkolnych ogłoszono kolejną inicjatywę „Podaruj książkę bibliotece szkolnej”. Akcja skierowana była do wszystkich uczniów, nauczycieli i rodziców. Jej celem było wzbogacenie księgozbioru o ciekawe pozycje książkowe. To przedsięwzięcie nadal cieszy się dużym zainteresowaniem, dlatego też oficjalnie przedłużamy termin dostarczania książek - do końca listopada. 

Dzięki obchodom tego święta uczniowie mieli okazję lepiej poznać bibliotekę szkolną, a bibliotekarze swoich czytelników. 

 

AHOJ!!!

 

Lubicie morze?

Interesują Was statki?

Moglibyście godzinami nie wychodzić z wody?

Spacer w deszczu Wam niestraszny? 


Zapraszamy do naszych bibliotek po książki o wodnej tematyce!
 
P.S. Tylko nie czytajcie ich w wannie!


2017/2018

Biblioteczka patrona!  

„Chcieliście króla, proszę bardzo, macie króla, w całej okazałości. Oto mały Bolek, ma pięć lat i charakterek zadziorny po ojcu. Je, kiedy mu się podoba. Śpi, gdy chce. Chodzi po parapecie zamkowego okna (…) Wszędzie go pełno. Kawał urwisa. Wiążę koniom ogony. Bolek potrafi być srogi i waleczny, gdy chodzi o honor, staje się rycerzem.” (Piotr Rowicki, Mały poczet królów dla dzieci). 

Kim był Bolesław Chrobry? Kiedy żył? Jak go nazywano? Jakim był dzieckiem? I wiele innych informacji o naszym patronie znajdziecie w książkach wyeksponowanych w szkolnej bibliotece. 

>>ZDJĘCIA<<

Poznaj lepiej postać Bolesława Chrobrego. 

Przyjdź  do biblioteki!  

Zaprazamy!

Wyniki szkolnego konkursu „Zakładka do książki”

 

Konkurs polegał na wykonaniu zakładki do książki i miał na celu rozwijanie aktywności twórczej u dzieci i kształtowanie nawyku szanowania książek poprzez używanie zakładek. Przygotowane przez uczniów prace stanowią piękną i praktyczną ozdobę do książki. Komisja konkursowa oceniła przede wszytskim oryginalność i estetykę prac.  

Oto zwycięzcy: 

Kategoria uczniowie klas I-III 

I miejsce: Franciszek Piotrowski kl. 2a

II miejsce: Zuzanna Byrska kl. 3eI

II miejsce: Wiktor Salski kl. 2a 

 Kategoria uczniowie klas IV-VII 

I miejsce: Jakub Bagiński  kl. 4b

II miejsce: Maja Sajewicz kl. 4a

III miejsce: Oliwia Kałafut kl. 4a 

wyróżnienie: 

Milena Piotrowska 7d 

Wszystkim uczestnikom gratulujemy ciekawych pomysłów i zachęcamy do kolejnych konkursów. 

>>ZDJECIA<<

Fotobudka - Harry Potter

kwiecień 2018 

W tym roku nasze działania związane z obchodami Święta Ksiażki dotyczą cyklu powieściowego o Harrym Potterze. W związku z tym w bibliotece zorganizowano fotobudkę, w której uczniowie przebrani za Harrego Pottera pozowali przed obiektywem aparatu.

>>ZDJĘCIA<<

"Czytanie na trawie"

23.04.2018

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. 

Galeria

 

kwiecień 2018

Dzisiejsze Święto Książki jest doskonałą okazją do zaprezentowania efektów pracy uczniów klas VII, którzy uczestniczyli w akcji „Sleeveface, czyli ubierz się w książkę”. Akcja polegała na tym, żeby przyjść do biblioteki z książką, która ma ciekawą okładką np. z postacią i zapozować przed aparatem. Zdjęcia zrobiono tak, aby postać ucznia i okładka książki stworzyły kompletny obraz.  

Mam nadzieję, że po obejrzeniu pięknych zdjęć zechcecie sięgnąć po książkę. 

<<ZDJĘCIA>> 

kwiecień 2018

kwiecień 2018


12.04.2018

Dzień Czekolady

Wyobraź sobie, że trafiasz do fabryki czekolady. Jest to szczególne miejsce, bo pracują w niej małe tajemnicze stworzenia. Rzeką płynie czekolada, a wszystkie rośliny zrobione są ze słodyczy. Dostajesz  telewizor, z którego można wyciągać prawdziwe czekoladowe batoniki. Podoba ci się? W ten fantastyczny świat możesz przenieść się czytając książkę „Charlie i fabryka czekolady” (Roald Dahl). 

Natomiast jeśli chcesz poznać siedmioletnich bohaterów Dawida i Monikę oraz przeżywać razem z nimi ich lęki, marzenia, tęsknotę i miłość to wybierz książkę pod tytułem „Dzień czekolady” (Anna Onichimowska).

Zapraszam do biblioteki!

Wyniki konkursu
"Jej portret - ulubiona bohaterka literacka"
marzec 2018

Z okazji Dnia Kobiet biblioteka szkolna zorganizowała szkolny konkurs plastyczno-fotograficzny "Jej portret - ulubiona bohaterka literacka”. Konkurs skierowany był do uczniów klas IV-VII. Spośród dostarczonych prac wyłoniono następujących zwycięzców:

I miejsce: Aleksandra Szczotka kl. Vb

II miejsce: Jagoda Kaczor kl. IVc

III miejsce: Antoni Baraniecki kl. Vb


Wszystkim nagrodzonym gratulujemy.

Pozostałym uczestnikom dziękujemy za przygotowanie prac i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.

 

O kobietach i dla kobiet!

Oto kilka propozycji czytelniczych ze szkolnej biblioteki: 

  • Mała księżniczka - Burnett Frances Hodgson
  • Dziewczynka tańcząca z wiatrem - Katarzyna Zychla
  • Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy - Anna Dziewit-Meller
  • Pamiętnik nastolatki - Beata Andrzejczuk
  • Sekretnik - Nowak Ewa 
  • Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek - Elena Favilli
  • Stowarzyszenie wędrujących dżinsów - Ann Brashares  

Zrób sobie prezent na Dzień Kobiet!
Wypożycz książkę!

Szkolny Konkurs Recytatorski klas IV i VI - luty 2018

Dnia 21 i 26 lutego w bibliotece szkolnej odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski klas IV i VI. Komisja konkursowa w składzie Anna Wojciechowska i Weronika Surmań wnikliwie wysłuchała młodych recytatorów i wyłoniła zwycięzców:

w kategorii klas IV: 

I miejsce: Przemysław Sobala 4c
II miejsce: Natalia Dębowska 4c
III miejsce: Jakub Widerski 4b i Martyna Ratajczak 4c

w kategorii klas VI: 

I miejsce: Zuzanna Jurkowska 6b
II miejsce: Hanna Pabich 6b
III miejsce: Amelia Brzezińska 6b 

Przemysław Sobala, Natalia Dębowska i Zuzanna Jurkowska będą reprezentowali naszą szkołę na konkursie powiatowym.

Zwycięzcom jeszcze raz składamy serdeczne gratulacje, życzymy dalszych sukcesów i zapraszamy za rok.

>>ZDJĘCIA<<


DZIEŃ KOTA - 17.02.2018

Dzień Kota obchodzony jest 17 lutego, w tym roku wypada w sobotę. 

Z tej okazji proponujemy w przyszłym tygodniu sięgnąć po książki o kociej tematyce, kocim tytule lub z kotkiem na okładce ;)

Najmłodszych kociarzy zapraszamy do biblioteki przy ul. Batorego, tych trochę starszych na ul. Szkolną. 

  

WALENTYNKI - 14.02.2018

W ostatnich dniach nasza biblioteka szkolna zamieniła się w studio fotograficzne. Uczniowie oraz nauczyciele mogli zrobić 
sobie zdjęcie w walentynkowej fotobudce. 
Zapraszamy do obejrzenia efektów naszej pracy! 

>>> ZDJĘCIA<<<

 


„Grudniowe czytanie przy herbacie" 

Zapraszamy wszystkich chętnych uczniów do odwiedzenia biblioteki szkolnej podczas długiej przerwy. W tym czasie będziemy głośno czytać nowości zakupione do biblioteki, skierowane do dzieci i młodzieży. Podczas tych spotkań zostaniecie poczęstowani ciepłą herbatą. Akcja trwać będzie przez cały grudzień.

czytanie

STREFA CISZY

grudzień 2017

WARSZTATY PLASTYCZNE 

Nasza biblioteka to miejsce nie tylko dla miłośników książek i czytania, ale takża dla młodych artystów. Na przełomie listopada i grudnia odbył się krótki cykl warsztatów plastycznych, podczas których chętni uczniowie pod kierunkiem pani Dobrawy Jurkowskiej wykonywali ozdoby świąteczne. Artystyczne wytwory wzbogaciły szkolne stoisko na Jarmarku Bożonarodzeniowym, gdzie cieszyły się niemałym zinteresowaniem kupujących. 

>>>ZDJĘCIA<<<